20
Mar

Czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Coraz więcej osób decyduje się na fachową pomoc urządzając swoje wnętrze. Spośród bogatej oferty rynku wnętrzarskiego mamy do dyspozycji zarówno renomowane biura, sygnowane znanymi nazwiskami, biura działające na lokalnym rynku, skupiające młodych i o nieposkromionej fantazji projektantów, darmowe projekty kuchni i łazienek w marketach budowlanych, a także studentów, którzy stawiają pierwsze kroki w branży. Kogo zatem wybrać? Kiedy rozpocząć współpracę? Na co się przygotować? A przede wszystkim czym się różnią poszczególne oferty? O tym, a także o kilku nieoczywistych smaczkach płynących ze współpracy z projektantami dowiecie się czytając serię trzech kolejnych wpisów.

Kto pomoże?
Na wstępie wypadałoby podkreślić, że architekt, projektant wnętrz, dekorator i stylista to zupełnie różne zawody. Owszem, zdarza się trafić na osobę wykonującą kilka z powyższych ról jednocześnie. Zanim rozpoczniemy etap projektowania naszego wnętrza warto zastanowić się jakiej pomocy potrzebujemy.

Architekt to człowiek z wykształceniem kierunkowym, który ukończył politechnikę otrzymując gruntowne przygotowanie techniczne. Dodatkowo, aby prowadzić w pełni projekt i móc się pod nim podpisać, musi posiadać uprawnienia budowlane. Zwykle projektuje bryłę budynku, zagospodarowanie wokół niego, a także pośredniczy w pozyskiwaniu pozwoleń na budowę. Z punktu widzenia projektowania wnętrz, konsultacje z architektem są konieczne przy planowaniu zamian w układzie ścian nośnych, otworów okiennych i wszystkim, co związane jest z konstrukcją obiektu. Architekt zna całą masę rozporządzeń oraz prawo budowlane dając nam gwarancję na zgodność projektu z przepisami.

Projektant wnętrz to człowiek do wielu zadań. Nie ciąży na nim obowiązkowe wykształcenie kierunkowe, jednak prawdopodobnie ma wykształcenie wyższe z kierunków takich jak: architektura, projektowanie wnętrz, wzornictwo przemysłowe. Głównym zadaniem projektanta wnętrz jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni oraz nadaniu jej wysokich walorów estetycznych. W tym celu tworzy układ funkcjonalny, a następnie dobiera wyposażenie spełniające założenia gabarytów. Tworzy także wizualizacje prezentując inwestorowi jak będą wyglądać wybrane rozwiązania w jego wnętrzu. Całość podsumowana w zestawieniu materiałów i wyposażenia, a także dokładnie zaprezentowana w postaci rysunków technicznych daje zielone światło do realizacji. Tu nie zawsze kończy się rola projektanta. Najbardziej wymagający inwestorzy mogą zdecydować się na opcję nadzoru autorskiego, w którego czasie autor projektu dogląda ekipy wykonującej pod kątem jakości realizacji oraz zgodności z opracowaną wizją.

Dekorator to człowiek zajmujący się wnętrzami przede wszystkim z pasji. Wie jak w prosty sposób skutecznie odmienić odbiór wnętrza. Jego realizacje skupiają się głównie wokół zachowawczych działań. Jak sama nazwa wskazuje dekoruje wnętrza, dając im charakteru. Zna wiele sztuczek, które pomogą z ciasnego wiatrołapu stworzyć luksusowy przedsionek. Współpraca z dekoratorem może pomóc w niedrogich metamorfozach wnętrz, a także w finalnej aranżacji nowych wnętrz. Nawet najlepiej rozplanowana kuchnia, z designerską ścianą pokrytą farbą tablicową, nie zrobi wrażenia, jeśli nie stanie tam detal, który doda smaku całej kompozycji.

Stylista wnętrz to stosunkowo nowy zawód. Zajmuje się on home stagingiem, czyli szybkimi i najczęściej niskobudżetowymi metamorfozami wnętrz na sprzedaż/wynajem. Jego celem jest zwiększenie atrakcyjności inwestycji, a co za tym idzie podniesienia jej wartości. Działania skupiają się na eksponowaniu walorów pomieszczeń i maskowaniu słabszych punktów. Dzięki tej współpracy otrzymamy odgracone wnętrze, które od wejścia będzie wyglądało na dobrze doświetlone. Stylista także dobierze modne detale do wnętrza, np. przykuwające uwagę plakaty, doniczki z ziołami kojarzące się ze swojskim klimatem czy dywan dodający przytulności.

Decydując się na pomoc profesjonalisty musimy określić czego oczekujemy. Jeśli planujemy wprowadzić zmiany w układzie konstrukcyjnym, dobudować, rozbudować nasz dom powinniśmy skontaktować się z architektem. Wszelkie prace związane z układem przestrzennym, aranżacją kolorystyczną i materiałową, doborem wyposażenia najlepiej powierzyć projektantowi wnętrz. Jeśli zaś chcielibyśmy nadać charakteru naszemu obecnemu wnętrzu warto zasięgnąć rady u dekoratora. Dobrą prezencję mieszkań na sprzedaż czy wynajem zapewni nam współpraca ze stylistą wnętrz.

Oczywiście jest to sporym uogólnieniem i każdemu z opisanych zawodów należałoby poświęcić osobny wpis. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się nakreślić zakres możliwości poszczególnych specjalistów. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej prezentujące się wnętrza z okładek gazet wyszły spod ręki zgranej ekipy projektantów i są wynikiem ich współpracy. Czy jest to jednak potrzebne za każdym razem? Z pewnością nie. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie o potrzeby wobec wnętrza i skorzystać z pomocy jednego, kompetentnego fachowca.